okno

Okna kiedyś i dziś

Okna. Nie ma bez nich domu. Jak wyglądały kiedyś? Czy zawsze miały takie samo przeznaczenie? Cóż, z całą pewnością wiemy, że kiedyś za okno, służyła po prostu luka w elewacji – trudno dziś byłoby nazwać takie rozwiązanie oknem. Niemniej, tak jednak było i zadaniem tegoż powalającego osiągnięcia architektury było wpuszczanie do środka powietrza. Biorąc pod uwagę, że na początku było stosowane tylko w ciepłych rejonach świata – na dobrą sprawę było do rozwiązanie do pewnego stopnia wystarczające.
Po pewnym czasie zaczęto jednak w końcu eksperymentować z uszczelnianiem takiego „okna”. Czy to poprzez tworzenie prymitywnych okiennic z drewna, czy też zasłanianie takiego wlotu skórami zwierząt. Szkła zaczęto nieco częściej używać w czasach imperium Rzymskiego, jednak należy pamiętać, że wynalezione zostało prawdopodobnie dużo wcześniej. Zdaniem rzymian – przez Fenicjan.  Okna były tworzone z barierkami w które wkładano kawałki szkła, gdyż nie było one tak doskonale płaskie jak te, które znamy dziś. Na dobrą sprawę, tak dobre szkło jakim możemy się obecnie cieszyć, liczy sobie niewiele ponad pół wieku – co jest słabym wynikiem, biorąc pod uwagę że podstawowe metody produkcji tego materiału mogą mieć 3000 albo i więcej lat!
Obecnie okna tworzy się z materiałów sztucznych – dominuje to PVC (PCV), drewna oraz aluminium. Ten ostatni materiał znajduje zastosowanie głownie w wariantach przeciwpożarowych, oraz przeciwwłamaniowych. Okna z drewna wracają do łask, jednak nie ma się czemu dziwić – są technologicznie znacznie lepsze niż stare, drewniane okna. Natomiast pozycja okien z tworzyw sztucznych ulega stabilizacji – stały się one standardowym rozwiązaniem do większości zastosowań, głownie mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *