szybka budowa

Szybka budowa domu jednorodzinnego

Pytanie, które ciśnie się na usta młodym ludziom marzącym o przysłowiowym „własnym kącie” brzmi następująco: w jaki sposób szybko i tanio budować domy jednorodzinne? Choć z perspektywy wieloletnich doświadczeń naszych rodziców i dziadków wydaje się to w zasadzie niemożliwe, to jednak odpowiedzi jest, co najmniej kilka.

W Polsce – szczególnie na obszarach pozamiejskich – wciąż najpopularniejszym sposobem jest budowa domu tak zwanym „systemem gospodarczym”. W praktyce wygląda to tak, że młode małżeństwo otrzymuje wydzielony fragment działki budowlanej od kogoś z rodziny. Za zebrane w tradycyjnych weselnych kopertach pieniądze kupują nie do końca wymarzony – bo z seryjnego katalogu „gotowców” przedstawiającego domy jednorodzinne  – projekt. Następnie z pomocą braci, wujków i nieco bardziej doświadczonych sąsiadów – świeżo upieczony małżonek zabiera się za budowę własnym sumptem.

Taki proces zwykle ciągnie się latami, a często wręcz nigdy nie kończy. Rzeczywistość pokazuje, że jest to system w dzisiejszych czasach zupełnie nieefektywny i generujący wysokie koszty.

Tymczasem okazuje się, że budować domy jednorodzinne można szybko i stosunkowo tanio. Z pomocą przychodzą różne – i wcale nie najnowocześniejsze – technologie. Jedną z nich – zdecydowanie godną uwagi – jest budowa domu z bali. Taki budynek dostarczany jest na miejsce w postaci gotowych, oznakowanych elementów. W komplecie znajduje się projekt architektoniczny, wszelkie niezbędne dokumenty oraz instrukcje, a często także materiały potrzebne do budowy – takie jak gwoździe czy śruby. Kilku w miarę sprawnych fizycznie i umiejących sprawnie posługiwać się podstawowymi narzędziami mężczyzn, jest w stanie samodzielnie wybudować taki dom od podstaw w ciągu maksymalnie dwóch tygodni.

Budujmy domy jednorodzinne

Równie szerokie możliwości stwarza nieco podobna technologia, która przywędrowała do Polski prosto z Kanady. Tu jednak domy jednorodzinne stawia wyspecjalizowana ekipa, a bardzo dużą część jego kosztu stanowią wszelkiego rodzaju impregnaty, zabezpieczenia przeciwpożarowe i termoizolacje.

Kolejny alternatywny sposób, dzięki któremu mogą powstawać domy jednorodzinne, to technologia elementów stalowych. Sam proces wygląda podobnie, a budynki są zdrowe, trwałe i bezpieczne. Metoda ta jednak nie zyskała w Polsce popularności – prawdopodobnie dlatego, że domy takie postrzegane są w świadomości społecznej jako „zimne i nieprzyjazne”.

Niezależnie jednak od tego, którą z opisanych technologii wybierzemy – możemy mieć pewność, że powstałe w ten sposób domy jednorodzinne sprawdzą się doskonale w każdym z zakątku kraju. Zarówno, jako samotne górskie chaty, jak i atrakcyjne nieruchomości nad morzem. Wiadomo, zawsze mieszkania to tylko przedsmak własnych czterech kątów a zwieńczeniem tego marzenia mogą być tylko własne domy jednorodzinne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *