trawnik

Trawnik

Trawnik to element wystroju najbliższej okolicy naszego domu, który jak byśmy się nie starali – przez zimę będzie poszkodowany. Jedyne co możemy zrobić, to starać się jak najbardziej zminimalizować skutki tej nie przez wszystkich lubianej pory roku. I trzeba to robić od razu.
Pod koniec marca czy na początku kwietnia, w zależności od warunków pogodowych rzecz jasna należy rozpocząć pierwsze prace pielęgnacyjne przy naszym trawniku, który stanowi podstawę ogrodu. Największym przyjacielem osoby dbającej o wygląd trawnika jest bez wątpienia wertykulator. Bez względu na to, czy mamy na myśli urządzenie ręczne, czy też spalinowe bądź elektryczne – jest to przedmiot niezbędny do dbania o trawnik!
Po okresie zimowym, trawę należy jak najszybciej poddać wertykulacji. Dzięki temu pozbędziemy się obumarłych źdźbeł i części mchu który z całą pewnością zadomowił się w naszym trawniku. Najważniejszym jednak benefitem jest poprawienie nawodnienia i natlenienia trawy. Dodatkowo, po kilku tygodniach, w skutek spulchnienia gleby – znacząco poprawi się ukorzenienie trawy i co za tym idzie, polepszy się jej trwałość i wygląd. Warto mierzyć siły na zamiary – jeżeli mamy duży trawnik, powinniśmy dobrze przemyśleć zakup jakiegoś zasilanego wertykulatora – praca przy użyciu ręcznego wertykulatora jest bardzo męcząca i lepiej są sobie odpuścić (chyba że dbamy o kondycję, wtedy jest to świetny dodatek do ćwiczeń!).
Gdy zakończymy już wertykulację, musimy dobrze zastanowić się, co robić dalej. Jest to w największym stopniu uzależnione od tego, jaką mieszankę traw posiadamy. Jeżeli jest ona odporna i dobrze dobrana do panujących u nas warunków – w zasadzie możemy uznać naszą prace za skończoną. Jednak niektóre gatunki traw wymagają dodatkowej pielęgnacji i koniecznym może okazać się skorzystanie z pomocy w postaci nawozu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *